preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Tražilica

Brojač posjeta
Ispis statistike od 22. 6. 2010.

Ukupno: 1201436
Danas: 30
Vijesti

Mala škola optimizma – 4. dio

Dragi moji, i? Jeste se osvještavali ovih dana? 😊

Sad kad ćutite sebe pokušajte svoju djecu potaknuti da vam kažu/nacrtaju kako je njima. I pri tome ne žurite sa umanjivanjem emocija, poništavanjem (nemojte govoriti – ne treba te biti strah), pretjeranim tješenjem… Jednostavno neka dijete podijeli kako mu/joj je. Najvažnije je da vidite i čujete kako mu/joj je. Na taj način šaljete poruku da je dijete viđeno, važno. Tako gradite samosvijest u njemu/njoj. 

I potpuno je u redu da se ne osjeća kao vi.

Za emocije je važno znati da ne postoje pozitivne i negativne, već samo ugodne i neugodne. Emocije su naši putokazi. Ako netko ili nešto ugrožava našu sigurnost osjećamo strah. Strah ne možemo spriječiti, on je tu i zapravo nas štiti. Zamislite kako bi se sada u ovoj situaciji epidemije ponašali da nas nije strah ni malo. Vjerojatno da bismo poštivali nikakve mjere i na taj način ugrozili i svoj i tuđe živote. Teški su nam naravno oni trenuci kada nas strah preplavi i obuzme panika. Kako se nosimo sa pojedinim emocijama, kako se suočavamo sa pojedinim situacijama, odnosno hoće li nas emocije preplavljivati ovisi o našem kapacitetu za nošenje sa emocijama, odnosno o pragu tolerancije na frustraciju, o naučenoj bespomoćnosti, o… Zapravo, o svemu onome što učimo u djetinjstvu, kroz odnos između nas i važnih odraslih.

Slavni američki psiholog Martin Seligman je još u prošlom stoljeću upozoravao na epidemiju pesimizma u američkom društvu. (Zgodan izbor riječi s obzirom na trenutnu situaciju, zar ne?)

Pod opširnije donosim isječke iz njegove poznate knjige Optimistično dijete.

I mi svi, u trenutnoj situaciji u kojoj jesmo  (a ona je zapravo krizna i traje već nekoliko tjedana i trajat će izgled još neko vrijeme) razlikujemo se u pogledu na nju, u načinima nošenja… Pesimizam nam sigurno trenutno ne pomaže, ali ako smo mu skloni kao da ne možemo protiv sebe, zar ne? Dobra vijest je da se optimizam može učiti. I ako čitate ove moje tekstove, imam dobru vijest, već ste počeli…

Čitamo se i dalje…

Pišite. marija.mikulic1@skole.hr

Zdravi bili!

Vaša psihologinja Marija

 

 


Seligman piše: "Svojoj djeci ne želimo samo zdravo tijelo. Želimo da naša djeca prožive život ispunjen prijateljstvom i ljubavlju i visokim postignućima. Želimo da rado uče i spremno se suočavaju sa izazovima. Želimo da nam budu zahvalni za ono što prime od nas, ali i da se ponose vlastitim uspjesima. Želimo da odrastu s vjerom u budućnost, da vole pustolovine, imaju osjećaj za pravdu i budu dovoljno hrabri postupati u skladu s njime…Međutim, postoji ozbiljna prepreka koja bi mogla raspršiti sve nade. Ona podriva prirodan aktivizam i optimizam naše djece. Neuvijeno rečeno, to je pesimizam…Pesimizam je duboko ukorijenjena navika uma, i ima dalekosežne i razorene posljedice. Depresivno raspoloženje, rezignaciju, nepostizanje realno mogućih uspjeha , pa čak i neočekivano pobolijevanje. Pesimizma se ne možemo otresti tijekom prirodnih uspona i padova u životu. Naprotiv, on jača sa svakom teškoćom, i ubrzo postaje samom sebi svrha. Amerika je usred epidemije pesimizma i upravo ispašta njegovu najozbiljniju posljedicu, depresiju…"

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Marija Mikulić   datum: 2. 4. 2020.

Mentalno zdravlje grada Zagreba


 


Logo škole


 


Jelovnik

Školski liječnik


Školska liječnica:

dr. Ljiljana Josipović.

Ordinacija se nalazi na adresi Aleja Lipa 1H, tel: 01/2917-711.

Radno vrijeme:

  • parni datumi - prijepodne,
  • neparni datumi - poslijepodne. 

Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju