2020-05-23 22:30:03

Kad se male noge slože: putujemo sjevernom Španjolskom

Danas smo prešli 541 km, što je ukupno 6023.
 

Krenuvši iz Zaragoze, još smo stotinjak kilometara danas hodali, trčali i vozili se uz rijeku Ebro, preko povijesnog gradića Tudele i drugih. Potom smo se strmije penjali i stigli u grad Pamplona, u pokrajini Navarra. Sve su ove pokrajine nekad bile zasebna kraljevstva: Katalonija, Aragon, Navarra, Kastilja. Prije oko 500 godina završeno je njihovo ujedinjenje u današnju Španjolsku. U Pamploni se odvija čudna i opasna manifestacija bježanja pred bikovima. Prelazimo Pirineje i spuštamo se na obalu Biskajskoga zaljeva, u grad San Sebastian.

San Sebastian je u Baskiji i na baskijskom se zove Donostia. Baskijski je jedan od rijetkih prastarih jezika Europe prije rimskog osvajanja koji se očuvao. Nije indoeuropski te je vrlo različit od španjolskog (kastiljskog) jezika. San Sebastian neki smatraju najljepšim gradom na svijetu.

Krećemo se biskajskom (atlantskom) obalom prema zapadu i stižemo u Bilbao, glavni grad Baskije. Poslije šetnje i ovim prelijepim španjolskim gradom nastavljamo kišnom i vjetrovitom obalom i poslije grada Santandera stižemo u spilju Altamiru. U toj su spilji slike pračovjeka od prije 36 000 godina, dok je živio u ranijem razdoblju starijeg kamenog doba, dakle, skupljao plodove i lovio. Gledamo najstarije likovne radove, možda prve slike koje je čovjek ikada naslikao!

Ova se pokrajina zove Kantabrija i poslije Altamire idemo još 60-tak kilometara. Nalazimo se na Putu Svetog Jakova u Compostelu i tu se večeras zaustavljamo.


San Sebastian / Donostia na Biskajskom zaljevu


Vijećnica u Bilbau (Wikimedia commons)


Altamira: Rekonstrukcija slike bizona kako je izgledao kad ga je pračovjek naslikao (Wikimedia commons)


Kantabrijska obala Biskajskog zaljeva (Creative market)


Osnovna škola Sesvetska Sopnica