E upisi

Učenici koji u tekućoj školskoj godini završavaju osnovnoškolsko obrazovanje u redovitom sustavu obrazovanja u Republici Hrvatskoj, automatski su registrirani i u sustav se prijavljuju svojim elektroničkim identitetom (korisničkom oznakom i lozinkom) iz sustava AAI@EduHr (podatci su isti kao za pristup e-Dnevniku).

Kako bi se osigurala točnost cijelog postupka rangiranja za programe obrazovanja, kandidati su dužni provjeriti osobne podatke, ocjene iz osnovne škole, rezultate državnih i međunarodnih natjecanja (ako ih imaju) i sve ostale upisane podatke koji se nalaze u sustavu NISpuSŠ.

Ako su podaci netočni, učenici su obvezni što prije obavijestiti razrednika u svojoj školi.

Neke srednje škole za prijavu ili upis u određene programe obrazovanja zahtijevaju ispunjavanje određenih preduvjeta. Kako bez ispunjenih preduvjeta nije moguće upisati određeni program obrazovanja, potrebno je pravodobno informirati se o njima na mrežnoj stranici www.upisi.hr ili na mrežnim stranicama srednjih škola.

Za učenike završnog razreda osnovnih škola iz obrazovnoga sustava Republike Hrvatske prijavnicu s konačnom listom prioriteta iz sustava ispisuje njihov razrednik. Učenik i roditelj/skrbnik zatim potpisuju prijavnicu čime potvrđuju listu prioriteta, odnosno odabir učenika. Učenici osnovnih škola iz obrazovnog sustava Republike Hrvatske prijavnicu, koju su potpisali zajedno s roditeljem/skrbnikom, donose razredniku u svoju školu.

Potpisivanje prijavnice s listom prioriteta ne garantira da će se kandidat upisati na onaj izbor za koji je stekao pravo upisa u trenutku zaključavanja odabira, odnosno ispisivanja prijavnice, već predstavlja njegovu konačnu odluku o poretku prijavljenih programa obrazovanja.

Tijekom upisa učenik će imati mogućnost pratiti ogledne ljestvice poretka i vrlo je važno shvatiti kako se ljestvice generiraju stoga se savjetuje da se potrebite informacije provjere na mrežnoj stranici u Korisničkim uputama https://www.upisi.hr/docs/Upute_ljestvice_poretka_v1.pdf.

Trenutkom objave konačnih ljestvica poretka učenici stječu pravo upisa u program obrazovanja najvišeg prioriteta u kojemu se nalaze u sklopu upisne kvote. Konačne se ljestvice poretka više ne mijenjaju. Nakon toga učenik ima mogućnost ispisa upisnice na mrežnoj stranici NISpuSS-a (www.upisi.hr) koju je dužan dostaviti u srednju školu (potpisanu od strane učenika i roditelja/staratelja) u kojoj je ostvario pravo upisa do roka navedenoga u Odluci o upisima. Nakon što učenik potvrdi svoj upis vlastoručnim potpisom i potpisom roditelja/skrbnika na upisnici i dostavi je srednjoj školi, zajedno s ostalom potrebnom dokumentacijom, kandidat je upisan u I. razred srednje škole.

Postoji nekoliko specifičnosti kod upisa učenika u srednje škole, a odnose se na upise u umjetničke programe, učenike s teškoćama u razvoju, učenike koji se prijavljuju za sportske razrede i kandidate koji su izvan redovitog sustava obrazovanja. Za sve navedene učenike postoje posebne publikacije na službenoj stranici www.upisi.hr . Na mrežnoj su stranici trenutno dostupne objavljene publikacije za upise u školsku godinu 2016./2017. koje učenicima mogu okvirno poslužiti dok nove publikacije za upise u školskoj godini 2018./2019. ne budu službeno objavljene.

Izvor: skole.hr

objavio: Igor Salopek   datum: 14. 3. 2018.