« Prosinac 2017 »

Druženje Magoga i Sopnice

U gostima nam je opet, kao i pretprošle godine, bila gospođa Maja Sansović, volonterka u Tanzaniji. Šestaši, koji su nedavno proučili Afriku, saznali su kako žive njihovi vršnjaci iz naroda Masai u školi u selu Magogo.

Humanitarna udruga ,,Gledati srcem“, koja je u sklopu katoličke misije u Tanzaniji, uspjela je izgraditi osnovnu školu u selu Magog i financira njezin rad. Ljudi u njoj misle da Afrikance treba naučiti loviti ribu, a ne davati im je pa ulažu u škole. Naši učenici nisu svjesni što tanzanijskom djetetu znači moći pohađati školu. Ondje ono ne radi kao kod kuće, dobije obrok te stekne znanje i vještine koje mu mogu pomoći izići iz siromaštva.

Tanzanijsko dijete može pojesti lav ili nilski konj, otrovne zmije uvlače se u kuće (ali najčešće nikoga ne ugrizu), djeca boluju od malarije jer nemaju pet kuna za lijek, a mnoga ni deset kuna za cipele. Ali, nekim su čudom sretna, nasmijana  te su vrlo kreativna u izradi igračaka. Čim vide bijelca, traže od njega bombone. U školi su vrlo mirna i poslušna. Ondje se za nemir kažnjava udarcima šibe po dlanovima. Uče svahili, engleski, matematiku, geografiju i drugo.

Šestaši su probleme Afrike, o kojima su učili, sada zorno vidjeli, saznali odgovore na svoja brojna pitanja, ali i naučili neke riječi na svahiliju. Tim su jezikom uputili pozdrav svojim vršnjacima u Magogu, koje će im naša gošća i povremena učiteljica u tamošnjoj školi odnijeti. Čekamo odgovor!

Masajska haljina za muškarce i žene te masajska orglica.

Pozdrav na svahiliju učenicima u Magogu

objavio: Marijan Biruš   datum: 10. 5. 2014.

Školski odbor

Vijeće roditelja