« Svibanj 2024 »

Svjetski dan zdravlja

Dragi naši učenici,

danas 07.04. obilježavamo Svjetski dan zdravlja. Trenutno se u cijelom svijetu odvija borba protiv korona virusa.  U tijeku te pandemije, odlučila sam da se zajedno podsjetimo kako i mi sami možemo brinuti za svoje zdravlje i ojačati naš imunitet.

Pogledajte smjernice za očuvanje našeg organizma pod opširnije.

Sve će ovo proći i opet ćemo biti zajedno u našim školskim klupama. Zajedno ćemo se veseliti, smijati i učiti a ponekad i ljutiti i plakati  jer sve je to dio života. Budite dobro i ostanite doma.

Vaša rehabilitatorica Roberta.

1. Zdrava prehrana

Za očuvanje našeg zdravlja potrebno je da u naš svakodnevni jelovnik uvrstimo raznoliku hranu, posebice voće i povrće koje sadrži puno vitamina.

2. Doručak

Ne smijemo zaboraviti na najvažniji obrok u danu. Doručak će nam osigurati potrebnu energiju za početak dnevnih aktivnosti - od igre i učenja do malih poslova u kući poput postavljanja stola ili pospremanja igračaka.

3. Osobna higijena

Kako bi očuvali naše zdravlja moramo svakodnevno voditi računa o osobnoj higijeni. Jako je važno da peremo ruke nakon toaleta,  prije obroka,  nakon dolaska kući, nakon igre na otvorenom . Za lijepe i zdrave zube moramo ih prati ujutro i navečer.   Moramo se redovito kupati i prati kosu.

4. Dovoljno sna

Nakon ispunjenog dana važno je da na vrijeme odemo u krevet. San nam je potreban za zdrav rast, u  očuvanju naše fizičke i psihičke aktivnosti. San nam daje energiju za rad, učenje, igru i ostale svakodnevne aktivnosti koje se nalaze na našem rasporedu.

5. Voda je najbolja

Kad smo žedni umjesto gaziranih sokova punih šećera odaberimo vodu. Unos vode važan je za svaku stanicu našeg tijela te pridonosi zdravlju. Dovoljan unos tekućine daje nam potrebnu energiju.

6. Tjelesna aktivnost

Danas jako puno vremena provodimo sjedilačkim načinom života. Vrijeme provodimo za računalom, ispred televizora, igrajući igrice, tipkajući mobitele. Zamijenimo digitalnu tehnologiju fizičkom aktivnošću. Svakodnevno vježbanje ili treniranje nekog sporta osnažit će naše tijelo i duh. Provedimo više vremena na igralištima i s loptom u ruci umjesto mobitelom u ruci.

7. Pozitivan stav

Naši osjećaji, razmišljanja i ponašanja razvijaju se i mijenjaju tijekom vremena i oblikuju nam život. U svemu tome važno je da imamo pozitivan stav i da se osmijehom borimo protiv nedaća koliko god nam to trenutna situacija omogućava.

objavio: Marija Mikulić   datum: 7. 4. 2020.