« Svibanj 2024 »

LINEARNI ILI EKSPONENCIJALNI RAST ovisi o nama

Dragi moji,

nakon lekcije o potresima prof. Biruša i lekcije o virusima prof. Samac, donosimo još jednu "pilulu" znanja.  Zamolila sam našu profesoricu matematike i fizike Tereziju Baltić da nam objasni razliku između lineranog i ekspotencijalnog rasta. Krizni stožer često spominje te pojome, a naša profesorica ih je učinila slatkima. Pročitajte...

Susreli smo se s nepredvidivom situacijom pojave  pandemije virusa COVID – 19 .Tako je i danas 6. travnja 2020.godine  Google tražilica objavila  naslovnicu s zahvalom ˝Hvala svim laboratorijskim tehničarima i istraživačima u znanstvenoj zajednici˝. To  puno govori o razmjerima širenja korona virusa, coronavirus COVID -19 te koliko se  svi skupa trebamo truditi smanjiti njegovo širenje. Slike ispod prikazuje kamo vas odvodi poveznica kao kliknete na naslovnicu Googla.

Slušajući vijesti i čitajući portale susrećemo se s pojmovima linearni i eksponencijalni rast, te kako težimo linearnom rastu virusa, kao bi naše državno vodstvo i zdravstveni sustav mogao se brinuti o nama na način koji je primjeren i potreban svakom čovjeku.

No koja je razlika u tome, i što je to, pogledajmo na primjeru.

Koje slatkiše najviše volite? Ja čokoladu, ali u njoj ne treba pretjerivati.

Promotrimo  što znači linearno i eksponencijalno jesti kockice čokolade.

Linearni rast – rast u svakom koraku za isti iznos; linearno jedenje kockice čokolade, svaki dan jedeš jednu kockicu čokolade, prvi dan jednu kockicu čokolade, drugi dan za jednu kockicu više znači dvije kockice čokolade, i tako do  desetog dana  kada pojedeš  deset kockica čokolade. Na svaki dan dodaš jednu kockicu čokolade više i nakon deset dana pojeo si pedeset i pet kockica čokolade. Što kad pogledamo, to je približno tri čokolade, ako čokolada ima dvadeset kockica. Odlično, zdravo i poželjno, ali ipak nećemo jesti svaki dan čokoladu.

Koliko ćeš pojesti kockica čokolade nakon trideset dana (jedan mjesec)? Za deset dana si pojeo pedeset i pet kockica čokolade, a deseti dan deset kockica čokolade, a za još dvadeset dana znači da ćeš trideseti dan pojesti trideset kockica čokolade.  Ukupno je to  četiristo šezdeset i pet  kockica čokolade za trideset dana (1+2+3+4+5+…+30 = 465), što predstavlja približno  dvadeset i tri  čokolade za trideset dana, te predstavlja zdravstveni problem i financijski problem.

Eksponencijalni rast – skokoviti rast, rast u svakom koraku za jednaki postotak, npr. 100 % znači  dvostruko više u svakom narednom koraku; eksponencijalno jedenje kockice čokolade, prvi dan pojedeš jednu kockicu, drugi dan dvostruko više znači dvije kockice čokolade, treći dan dvostruko više od drugog dana znači četiri kockice, četvrti dan dvostruko više od trećeg dana znači osam kockica čokolade i tako desetog dana pojedeš petsto šesnaest kockica čokolade, ups, nešto nije dobro, pa to je približno dvadeset i šest čokolada (ako svaka ima dvadeset kockica). No, to je dobro izračunato, to je eksponencijalni rast i  svi se moramo truditi da do njega ne dođe. A za trideset dana  536 870 912 kockica čokolade  što je približno 26 843 546 čokolada za trideset dana, što  preračunato u kilograme  je približno 134 218 kilograma, odnosno približno 134 tone čokolade. Ups, e to nikako nije dobro, nije zdravo i nije poželjno.

Slika ispod prikazuje graf linearnog rasta i eksponencijalnog rasta te njihovu razliku.

Kao što vidimo na primjeru čokolade, linearni rast je predvidiv i može se kontrolirati, ne šteti toliko zdravlju, ne iziskuje prevelika financijska sredstva, ali svejedno treba biti oprezan. Uspoređujući s korona virusom, ako i dalje kod nas ostane linearni rast broja oboljelih osoba, zdravstveni djelatnici moći će se brinuti o oboljelima, gospodarstvo će moći djelomično funkcionirati i posljedice za budući život će biti manje. Ukoliko izbjegavamo pridržavanje mjera koje nam naše državno vodstvo savjetuje može doći do eksponencijalnog rasta oboljelih, a to nikako ne želimo, jer će tada posljedice za budući život biti mnogo veće.

Trenutno u Hrvatskoj je linearni rast oboljelih osoba od korona virusa, što prikazuje slika ispod.

Ipak, promislite, eksponencijalni rast je ponekad poželjan, recimo ukoliko želite postati odličan sportaš, liječnik, znanstvenik  ili izabrati bilo koje drugo zanimanje, jer tada trebaš iz sebe izvući ono najbolje i upravo napraviti taj skok u svom vlastitom razvoju.

Zato, razmislimo o budućnosti, čuvajmo sadašnjost i uljepšajte si život kockicom čokolade.

Prof. Terezija Baltić

objavio: Marija Mikulić   datum: 9. 4. 2020.