Petaši na izložbi u Klovićevim dvorima

1. dana prosinca učenici petih razreda u pratnji svojih razrednica, Noemi Ajduković i Gabrijele Dominović, zadnje sate nastave zamijenili su šetnjom središtem Zagreba i posjetom jednoj od najznačajnijih kulturnih institucija u Hrvatskoj, Galeriji Klovićevi dvori.

Na to ih je potakla izložba „World of Robots“, na kojoj se može pratiti evolucija robota na vremenskom zidu, od Leonarda Da Vincija do najnovijih humanoidnih robota, isprobati robotske igračke, vidjeti koncepte robota iz filmova i svemirskih misija te komunicirati s robotskom mačkom i psom.

Prije razgleda, učenici su se okrijepili u prvom zagrebačkom McDonald'su u Jurišićevoj ulici. I tamo su koristili digitalnu tehnologiju za naručivanje hrane. Poslužili su ih ipak pravi ljudi, a ne roboti.

Do Strossmayerovog šetališta došli su uspinjačom, najstarijim prijevoznim sredstvom organiziranoga javnog prijevoza putnika u Zagrebu. S prugom dužine 66 metara, naša je uspinjača najkraća na svijetu. Do danas je u cijelosti zadržala prvobitni vanjski izgled i građevnu konstrukciju, a i većinu originalnih tehničkih svojstava, te je zakonski zaštićena kao spomenik kulture. Vožnja uspinjačom trajala je svega 64 sekunde, ali to su bile najuzbudljivije sekunde u danu.

Nakon razgleda izložbe, prije nego što smo se Zakmardijevim stubama spustili natrag do Trga, napravili smo razrednu fotografiju na samom kraju Strossmayerovog šetališta, na mjestu s kojega puca pogled na Kaptol, prekrasnu katedralu i šarene zagrebačke krovove. Nadamo se da će biti još puno takvih!

objavio: Ljiljana Benčec Miklečić Noemi Ajduković   datum: 5. 12. 2022.