Gost iz Nepala

U goste nam je stigao radnik iz Nepala, gospodin Abišek Šah (eng. Abishek Shah). Pričao nam je o svojoj zemlji, ali i o tome zašto je došao u Hrvatsku i kako mu se ovdje sviđa.

Najviši vrh svijeta, Mt Everest (8848 m), nalazi se na teritoriju Nepala, a Nepalci ga zovu Sagarmata (सगरमाथा). Jedan je od najupečatljivijih simbola ove himalajske zemlje. Na teritoriju današnjeg Nepala rođen je Sidarta Buda, osnivač budizma. Nepal je do 2008. bio vjerska (hinduistička) monarhija, a BDP po stanovniku mu je desetak puta manji od hrvatskoga. Ipak, u ovoj izrazito planinskoj zemlji vrlo dinamičnoga reljefa živi oko 30 000 000 stanovnika. Prometna infrastruktura nije najbolja: do sela čiju smo fotografiju vidjeli, koje je od grada udaljeno 120 km, iz njega se vozi čak 12 sati, a velik dio cesta je neasfaltiran, s odronima kamenja, a ispod njih je provalija bez branika. Turizam se polako razvija: tu je Nacionalni park Čitvan (eng. Chitwan) s nosorozima, slonovima, tigrovima, krokodilima kao i najsvetije mjesto hinduizma – hram Pašupatiat (eng. Pashupatinath) u prijestolnici Katmanduu. Katmandu je dinamičan grad, s puno električnih kablova na stupovima. Muškarci u Nepalu često nose popularne kape čak i sa sakoom, a hodaju i voze lijevom stranom ulice zbog britanske kolonijalne ostavštine.

Gospodinu Šahu postavili smo razna pitanja i saznali da je u Hrvatsku došao zato jer je lako dobio radnu dozvolu, a sve mu je organizirao vlasnik jednog britanskog poduzeća – našao posao i smještaj. Ovdje nailazi na različite reakcije: od prijateljskih do neprijateljskih, ali pamti samo one pozitivne. Svi su razumjeli sve jer je razgovor odlično prevodilo dvoje učenika: Marko Rajkovača (5.b) i Sara Seferović (7.b).

Nepalci strogo poštuju hijerarhiju u društvu i u obitelji: starijima i višima na ljestvici odnose se s poštovanjem čak i pri pozdravljanju. Na pitanje zašto prevladavaju u poslu dostave hrane, Abišek odgovara da je to zato jer pristaju raditi i po 14 sati dnevno te nositi teže torbe.

Gost iz Nepala pokazao nam je i pismo nepalskoga jezika. Pokazao nam je gestikulaciju uz čuveni nepalski pozdrav ,,Namaste!“. Objasnio je upotrebu predmeta koje je učitelj geografije donio iz Nepala i obogatio nam numizmatičku zbirku doniravši novčanicu, i to s likom kralja (koja više nije u upotrebi) i cijeni se.

Dio atmosfere ovoga druženja prikazuje video:

objavio: Marijan Biruš   datum: 16. 2. 2024.